Czy bycie wysoko wrażliwą osobą wyklucza Cię z bycia liderem?/ liderką?

Jest mi bardzo miło przedstawić Wam kolejną kobietę z pasją – Małgorzata Bazelan twórczyni instagramowego profilu @byc_wysokowrazliwa, gdzie dzieki się swoją wiedzą i doświadczeniem i pomaga wrażliwym osobom zrozumieć siebie

 

Marzysz o tym, by inni, dostrzegli w Tobie lidera?

 

Zacznę od tego, że każdy z nas chce być postrzegany jako osoba pewna siebie, silna, zmotywowana i taka, którą dąży do realizacji swojego celu i potrafi go zwizualizować – przekazać swoją wizję innych i wie, dokąd zmierza. Skutecznie się komunikuje, czyli dobrze zarządza swoimi emocjami, zna swoje mocne i słabe strony oraz ograniczenia. Potrafi podejmować decyzje, rozwiązać problem i zrozumieć drugą osobę. 

 

To mit, że wysoko wrażliwa osoba nie może być mentorem / liderem, myślę, że chodzi tu o obraz, jaki mamy przed oczami, gdy myślimy o liderze, czyli bezwzględnym szefie, który nie ma za grosz empatii, pracownicy się go boją, nikt nie mówi, co ma naprawdę na myśli, bo obawia się krytyki tzw. Tyran. Lider kojarzy nam się z kimś negatywnym. I kolejny mit wysoko wrażliwi się nie nadają na szefów/ kierowników, bo nie stąpają twardo po ziemi, nie podejmują szybko decyzji i są uważani za mięczaków. Na szczęście ja mocno pracuję nad tym, by znormalizować tą cechę, która wcale nie jesteś słabością, ponieważ wysoko wrażliwi najczęściej doświadczają w życiu więcej niż inni, ich bogate doświadczenia sprawiają, że zyskują odporność psychiczną nawet i tym, nie wiedząc. Ich wrodzona empatia, samo świadomość i wnikliwy umysł, który podsuwa unikalne rozwiązania, za nim inni je znajdą – to przecież przepis na dobrego lidera, który nie panikuje, gdy coś się zmieni, ale wie, że mimo przeszkód dokończy projekt. 

 

Pamiętam, jak jeszcze parę lat temu, zaczęłam pracę nad poczuciem wartości i obserwowałam inne kobiety, których inni postrzegali jako liderki czy mentorki. Chciałam być taka jak one: pewne siebie, spełnione, zdecydowane, a jednocześnie pełne balansu. Wydawało mi się to niemożliwe. Jak można sprzedawać swoje produkty, mieć firmę i czuć spokój? Musiałam sama spróbować, żeby się o tym przekonać. Na pewno pomogła mi w tym psychoterapia, którą ukończyłam – praca nad obrazem siebie, otaczającym nas światem i przekonaniami, które chowają się głęboko w nas, ułatwia start np. z własnym biznesem czy wprowadzeniem jakichkolwiek zmian – po prostu wiesz, co jest Twoje, a co innych, umiesz wyznaczyć granice i chcesz podejmować inne decyzje. Wybierasz inaczej, stawiasz na siebie i swój rozwój to już pierwszy znak, że możesz być liderem jako wrażliwiec. 

 

Umiejętności WWO jako idealnego szefa 

 

Pracując, nad własnymi emocjami, zyskujesz większą samoświadomość, regulujesz emocje i zabiegasz przytłoczeniu. Możesz w ten sposób pomoc innym w kryzysowej sytuacji, gdy na przykład czują, że muszą chwilę odetchnąć – dajesz im gotowe wskazówki i narzędzia, które sam przetestowałeś.

Empatyczność i zrozumienie sytuacji twoich współpracowników, powoduje, że nie będą się bać i powiedzą Ci o każdym problemie, wiedzą, że ich nie ocenisz. Świetnie słuchasz, nie tylko potakujesz i kiwasz głową, ponieważ interesuje Cię pomysł, rozwiązanie czy sugestia. Robisz listy, notatki i szczegółowe plany, słuchasz rad, uwzględniasz w miarę możliwości wszystkie perspektywy, ponieważ, chcesz, by każdy czuł się doceniony – wtedy zrasta zaangażowanie w zespole i pracownicy są zadowoleni. 

 

Jesteś kreatywny i myślisz nieszablonowo – podchodzisz do zadań w sposób, który nie jest uznawany za „typowy”. Masz świeże spojrzenie i zwracasz uwagę na zupełnie inne rzeczy niż reszta. Postrzegasz rzeczywistość w odmienny sposób – i to wcale nie jest, coś złego. Wyznacz nowe ścieżki i inspirujesz innych – mogą brać z siebie przykład. 

 

Intuicja pozwala ci zauważyć, kiedy inni są nieuczciwi lub nielojalni. Jesteś w stanie rozpoznać, kiedy coś jest nie tak.  A umiejętność zaufania swoim intuicyjnym wskazówkom jest czymś, co możesz rozwinąć. Często uczy się nas, aby nie ufać naszej intuicji lub że nie jest to prawidłowy sposób myślenia. Wykorzystywanie swojej intuicji jako lidera jest cenne. 

 

Refleksyjność i umiejętność dostrzegania własnych błędów, to sposób na to, by sprawdzić co się sprawdziło, a co nie. Ewoluujesz i to tego samego zachęcasz innych. Zanim podejmiesz decyzje, analizujesz i minimalizujesz ryzyko, a dzięki swojej zdolności „przewidywania tego, co może się wydarzyć” intuicyjnie wybierasz najlepsze rozwiązanie. 

 

Świat potrzebuje wrażliwych liderów

 

Jesteś wierny swoim przekonaniom i talentom, dzięki autentyczności i empatii inni Ci ufają. Masz odwagę wdrożyć innowacyjny pomysł. Wrażliwość nie musi kojarzyć się ze słabością, to zasób, który pomaga nam wybrać inną ścieżkę. Świat nas potrzebuje, nie piszę tego dlatego, żeby podkreślić, że wysoka wrażliwość sprawia, że jesteś unikatowy, powód jest inny: to, co inne, nie jest zaburzeniem, masz możliwości, którzy inni nie posiadają, jeśli zdecydujesz się je wykorzystać, świat może stać się lepszym miejscem.

 

O MNIE 

 

Już od 9 lat, w sposób praktyczny przedstawiam rozwiązania problemów osób wysoko wrażliwych, ale przede wszystkim opowiadam swoją historię na Instagramie pod nazwą byc_wysokowrazliwa Jestem DDA i WWO. Dzięki terapii i pracy nad sobą wiem, że wszystko jest możliwe, a przeszłość, przykre doświadczenia oraz traumy sprawiały, że wiem, czego chcę: pomagać innym. Pomagam wysoko wrażliwym osobom odnaleźć spokój wewnętrzny, poznać siebie i odkryć powołanie, bo każdy jakieś ma. Jestem szczęśliwą żoną, mamą, choruje na MPD. Mam uroczą suczkę Daisy. Od zawsze fascynuje mnie człowiek i świat emocji. Uwielbiam sport, kontakt z naturą i modę. Jestem polonistką. Planuję zostać psychoterapeutką. Tworzę wspierające materiały dla wysoko wrażliwych osób, aby znormalizować wiedzę o wwo i pomóc wrażliwym osobom zmienić przekonania o sobie.

 

Proszę powiedz mi czym dla Ciebie jest wrażliwość w dzisiejszym świecie ?

 

Wrażliwość to dla mnie przede wszystkim brak lęku przed okazywaniem emocji, to bycie autentycznym, czyli życie w zgodzie z tym, czym się kieruje. Troska o drugiego człowieka, wzruszenie zachodem słońca czy dostrzeżenie, że mam tak wiele. To bardzo szerokie pojęcie. 

 

Z czym ludzie, którzy każdego dnia odwiedzają Twój profil mierzą się ? Jakie mają wyzwania ?

 

Największym wyzwaniem, z którym często się spotykam jest brak zrozumienia ze strony środowiska czy bliskich, pojawiają się też problemy z asertywnością czy nadmiernym przejmowaniem/ analizą. To największe bolączki WWO. Czytelnicy piszą również o swoich osobistych historiach, z czym się zmagają. Cieszy mnie niezmiernie, że wysoko wrażliwe osoby chcą coś zmienić, dopytują o terapię, nie sądziłam, że moja zmiana jest tak bardzo dostrzegalna – ale chcemy w końcu postawić na siebie, chcemy mówić nie i już mamy dosyć bycia grzeczną dziewczynką – zrywamy z tym, co na barkach niosły nasze mamy i babcie. 

 

Jak zaczęło się to, że zaczęłaś dzielić się swoją wiedzą ? Mówienie o emocjach i wrażliwości w niewrażliwym czasie jest trudne ?

 

Zaczęło się od tego momentu, kiedy odkryłam, że identyfikuję się jako osoba wysoko wrażliwa, ale w żaden sposób nie podobało mi się jak piszę się o tej cesze temperamentu. Naprawdę poczułam się dziwnie, a przecież dowiadując się, że jesteś wrażliwa, powinnaś poczuć, że ciężar spada z Twoich pleców. Pomyślałam wtedy: „Zmienię to”. Przedstawiam problemy osób wysoko wrażliwych w sposób praktyczny, bo tego nam trzeba – nie kolejnej dawki teorii, ale realnego jej wykorzystania – narzędzi, jak sobie z nimi radzić w życiu codziennym. Mówienie o emocjach, to odsłanianie się, to zawsze jest trudne, niezależnie czy jesteś bardzo wrażliwy czy mniej. Wrażliwość i to, co przekazuje nie każdemu się podoba, bo konfrontuje nas z tym, co musimy przepracować, a na początku dostrzec, coś, co chowamy pod dywan – dlatego często czytam, że WWO nie istnieje lub to zaburzenie – tak jest łatwiej prawda? Wszyscy się broimy się przed bólem i dyskomfortem. Moja praca trwa to już prawie 10 lat. 

Gdzie można znaleźć Ciebie w sieci i jak można z Tobą współpracować ?

 

Znajdziecie mnie na Instagramie jako byc_wysokowrazliwa– moja strona się tworzy, ale zawsze odpiszę na wiadomość. Formy wsparcia jakie oferuję to w tym momencie: Mentoring 1:1 dostosowany na potrzeb mojego podopiecznego, karty pracy, zależy nad czym pracujemy i co chce osiągnąć dana osoba oraz w jakim czasie.  Jeśli ktoś nie wie, czy jestem odpowiednią osobą do współpracy – zapraszam na konsultację, która jest bezpłatna. Docelowo będą kursy, mini treningi, wykłady i wiele więcej, grupa dla kobiet- wszystko w ujęciu praktycznym – premiera pod koniec tego roku. 

Gosiu dziękuję Tobie za artykuł pokazujący m, że wrażliwa osoba może być liderem, inspiracją, autorytetem.

Jeśli Ty droga czytelniczko chciałabyś podzielić się swoją pasją i biznesem jaki prowadzisz koniecznie odezwij się prywatnie a omówimy szczegóły

Scroll to Top